Właściwości zdrowotne orkiszu i jego przetworów




Orkisz - odmiana pszenicy (łac. Triticum spelta).Najbardziej popularny był w średniowieczu, choć był uprawiany już w starożytności.  W czasach rzymskich był posiłkiem gladiatorów i zawodników igrzysk. Ziarno orkiszu zawiera więcej białka (13–17 proc.) niż ziarno pszenicy zwyczajnej. Jest od nich także bogatsze w lepiej przyswajalny gluten. Ponadto zawiera więcej cynku, miedzi i selenu oraz witamin A i E. Dominującym kwasem tłuszczowym jest wartościowy dla zdrowia kwas linolenowy. Gatunek ten jest również bogatym źródłem błonnika pokarmowego. 

ZALETY ORKISZU

Posiada właściwości krwiotwórcze, budujące mięśnie i rozweselające, jest naturalnym środkiem znakomicie poprawiającym nastrój I oddziałującym na psychikę. Jest pomocny podczas zmęczenia, zapobiega zmniejszeniu wydolności organizmu. Stosowany może być przy alergiach, zaburzeniach przemiany wapnia, dusznicy bolesnej ze strony serca i układu krążenia, przy wzmożonej podatności na infekcje. Obniża poziom cholesterolu we krwi. 

ZBAWIENNY SKŁAD
Orkisz zawiera w swoim składzie: 56% skrobi, 11,6% białka, 2,7% tłuszczu i 2% składników mineralnych. Bardzo ważne, obok dużej zawartości białka, jest występowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych znanych z korzystnego wpływu na układ krążenia. Produkty orkiszowe poprawiają motorykę przewodu pokarmowego ze względu na duże ilości błonnika. Słodkawo-orzechowe ziarno jest doskonałym źródłem witamin z grupy B, PP oraz składników mineralnych: żelaza, potasu, wapnia i cynku.

Dojrzały orkisz zawiera znaczne ilości kwasu krzemowego, który roślina wyciąga z mineralnych gleb. Kwas krzemowy jest ważny dla skóry, włosów, paznokci. Poza tym rozjaśnia umysł wzmacniając aktywność mózgu i koncentrację. Zawiera gluten dobrze przyswajalny przez nasz organizm, co więcej dobrze tolerowany przez bezglutenowców. Kasza orkiszowa zawiera bardzo dużo błonnika i białka. Zapobiega kamicy żółciowej. W krajach zachodnich wykorzystuje się również łuski orkiszu. Są one źródłem błonnika. 



świeży chleb orkiszowy

Oraz wiele innych! 
Zapraszany do sklepu internetowego http://sklep.benedetto.com.pl/ oraz do sklepów stacjonarnych w Lublinie przy ul. Krakowskie Przedmieście oraz w galerii Olimp. W sklepach stacjonarnych mogą państwo skorzystać z darmowych konsultacji z dietetykiem! :)


Przepis na orkiszowe śniadanie
Składniki:
2 szklanki mleka zwykłego, sojowego lub woda 
5 łyżek płatków orkiszowych 
cukier, miód, melasa lub ksylitol żurawina, 
jagody Goji

Mleko lub wodę należy zagotować, następnie wrzucić płatki orkiszowe. Powinny gotować się dopóki nie staną się całkiem miękkie i nie wchłoną całego płynu. W razie potrzeby konieczne jest dolanie wody lub mleka. Żurawinę i jagody goi należy wrzucić do całości, zanim jeszcze zniknie cały płyn i gotować wszystko razem przez około dwie, trzy minuty. Płatki orkiszowe są już gotowe, ale można je odrobinę dosłodzić, jeśli wydają się trochę bez smaku, szczególnie w przypadku gotowania na wodzie.


Komentarze

Popularne posty