Miód na zdrowie!


Miód jest jedną z najcenniejszych i niepowtarzalnych substancji odżywczych, jakich dostarcza nam natura. Jego właściwości bakteriobójcze i uodparniające są znane ludzkości od 4 tysięcy lat i już starożytni potrafili wykorzystywać jego lecznicze właściwości.

Co to jest miód?
Pod względem chemicznym miód pszczeli jest stężonym wodnym roztworem cukrów o właściwościach silnie higroskopijnych (pochłania wilgoć). Zawartość różnych substancji organicznych i nieorganicznych w miodzie: woda; węglowodany (fruktoza, glukoza, sacharoza, melecytoza, maltoza, rafinoza, kestoza, erloza, panoza, maltorioza i inne); wielocukry; kwasy (cytrynowy, jabłkowy, mlekowy, mrówkowy, bursztynowy, octowy, masłowy); białka (globuliny i albuminy oraz aminokwasy); popiół - związki mineralne (mangan, kobalt, żelazo i inne); barwniki (karoten, santofil, chlorofil); substancje zapachowe (aldehyd mrówkowy, aldehyd octowy, aldehyd izomasłowy, aceton); enzymy (amelaza, beta-fruktofuranozydaza, fosfataza, katalaza, oksydaza glukozowa); hormony (acetyloholina, chormon wzrostowy); witaminy (PP, C, B1, B2, B6, H, kwas foliowy, kwas pantotenowy); inhibina.
Miód jest wolny od zanieczyszczeń chemicznych, ponieważ pszczoły są bardzo wrażliwe na toksyny i wyginęłyby zbierając zanieczyszczony nektar lub spadź.


100g miodu dostarcza 328 kcal (1373 kJ). Jedna łyżka stołowa to około 65 kcal (272 kJ).

Miód musi krystalizować 
Naturalny miód pszczeli z płynnej konsystencji (patoki) zmienia się w ciało stałe (krupiec). Proces krystalizacji miodu nie zmienia jego składu chemicznego, właściwości odżywczych i leczniczych, lecz świadczy o dużej zawartości glukozy i dobrej jakości miodu (wbrew błędnej opinii, że miód "scukrzony" to cukier). Krystalizacja powoduje zmianę barwy miodu na odcień jaśniejszy. Czas krystalizacji miodu waha się od 3 dni (dla miodu rzepakowego) do kilku miesięcy (dla miodu akacjowego).


Aby przywrócić miód do płynnej konsystencji należy podgrzać go do temperatury nie większej niż 40 st. C. Tak podgrzany miód ulegnie powtórnej krystalizacji oraz nie straci swoich właściwości leczniczych.

Przechowywanie miodu 
- w szczelnie zamkniętych pojemnikach szklanych, kamionkowych lub emaliowanych (miód silnie pochłania wilgoć i obce zapachy)
- w temperaturze 5-25 st. C

- w zaciemnionym miejscu

Fałszowany czy nie ?
Nie jest łatwo domowymi metodami zbadać, czy miód jest fałszowany czy nie, pewność dają tylko badania laboratoryjne. Już jednak waga miodu może nam coś o nim powiedzieć, 1 litr dojrzałego miodu waży 1,35-1,44 kg. Niektórzy twierdzą, że gdy miód "drapie" w gardle, to znaczy, że jest prawdziwy, ale nie wszystkie gatunki są tak samo ostre w smaku. Kropla miodu prawdziwego - w przeciwieństwie do fałszywego - nie powinna toczyć się po gładkiej powierzchni. Prawdziwy miód lany z dużej wysokości tworzy na powierzchni górkę.

Rodzaje miodu 
Miody pszczele charakteryzuje duża różnorodność pod względem barwy, aromatu, smaku, konsystencji oraz rodzaju krystalizacji. Wszystkie te cechy miodów zależne są przede wszystkim od ich pochodzenia i surowców z jakich powstały. Miody dzieli się na 3 zasadnicze grupy: nektarowe, spadziowe i nektarowo-spadziowe.

Wiele rodzajów miodu znajduje się w naszych sklepach stacjonarnych oraz w sklepie on-line. Zapraszamy do zapoznania się z ofetą, klikają w link: Miody Benedetto 

Właściwości zdrowotne miodu
Miód pszczeli oprócz wartości odżywczych posiada trzy najważniejsze właściwości:
- wływa na metabolizm komórkowy i układowy
- niszczy bakterie Gram + i Gram -
- działa detoksykująco
Dla organizmu człowieka bardzo ważną właściwością miodu jest wiązanie i neutralizowanie toksyn pochodzących ze skażonego środowiska. Zmniejsza on działanie szkodliwych środków trujących i promieniotwórczych. Chroni w szczególności mieszkańców wielkoprzemysłowych aglomeracji i ludzi posiadących kontakt z metalami ciężkimi (w tym z ołowiem). Miód zmniejsza toksyczne działanie używek : alkoholu, tytoniu, kawy. Jest doskonałą odżywką dla osób pracujących fizycznie i umysłowo. Diabetycy (cukrzycy) powinni stosować miody o dużej zawartości fruktozy (akacjowy, lipowy, gryczany).

Osobom w podeszłym wieku zaleca się dla wzmocnienia organizmu pić dziennie 1-2 szklanki wody miodowej (1 łyżka miodu rzepakowego rozpuszczona w jednej szklance przegotowanej, ostudzonej wody).

Miód Manuka
Miód manuka to naturalny miód pochodzący z Nowej Zelandii. Jego lecznicze właściwości są cenione na całym świecie. Miód manuka powstaje z nektaru krzewu manuka – rośliny rosnącej na terenach Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii. Nazwa miodu wywodzi się z języka maori i dosłownie oznacza „miód z drzewa herbacianego”. W procesie dojrzewania miodu wytwarza się unikalny naturalny składnik – methylglyoxal. Im wyższe jego stężenie w miodzie, tym korzystniejsze działanie lecznicze. Zwykłe miody zawierają nie więcej niż 10 mg methylglyoxalu na 1 kg miodu. Miód manuka zawiera aż od 100 do 550 mg methylglyoxalu w 1 kg pszczelego przysmaku.

Działanie miodu Manuka:

  • Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
  • Reguluje florę bakteryjną jelit.
  • Pomaga w leczeniu wrzodów żołądka, zespołu jelita nadwrażliwego i refluksu.
  • Wzmacnia naturalną odporność organizmu.
  • Zapewnia dobrą kondycję skóry.
  • Pomaga w leczeniu trądziku młodzieńczego i różowatego.
  • Pomaga w walce z chorobotwórczymi bakteriami (gronkowce, paciorkowce) wywołującymi schorzenia takie jak: zapalenie zatok, gardła, błony śluzowej nosa, oraz infekcje przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty, bóle brzucha).
  • Przyspiesza proces gojenia zmian skórnych w przypadku półpaśca.
  • Zwiększa efektywność leczenia anginy i innych chorób gardła.
  • Przyspiesza proces gojenia się ran, odleżyn.
  • Pomaga w dolegliwościach związanych z egzemą.



Komentarze

Popularne posty