Witamina D - suplementacja

Witamina D reguluje metabolizm wapnia oraz fosforu i jest niezbędna do prawidłowej mineralizacji układu kostnego, zapobiega krzywicy. W ostatnim czasie zwraca się też uwagę na znaczenie witaminy D w zapobieganiu infekcjom, chorobom nowotworowym, cukrzycy i chorobom układu krążenia.
Znalezione obrazy dla zapytania witamina d

Naturalnym źródłem witaminy D jest synteza skórna pod wpływem promieni promieni słonecznych UVB, jednak jej efektywność zależy od stopnia ekspozycji na słońce. W naszym klimacie wystarczającą „dawkę” promieni UVB można uzyskać od kwietnia do września, w godzinach 10.00‑15.00, przy ekspozycji twarzy i ramion przez ok. 30 minut. Ważne jest to aby promienie słoneczne dochodziły bezpośrednio do minimum 15% powierzchni skóry.

Syntezę witaminy D ogranicza stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, zapylenie powietrza, zachmurzenie, ubranie zakrywające większość ciała, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, ciemna karnacja skóry.

Zapotrzebowanie organizmu na witaminę D tylko częściowo może być pokryte z pożywienia. Szacuje się. że witamina D z pożywienia stanowi tylko 10% zapotrzebowania. Główne źródła witaminy D to tłuste ryby (350‑550 IU/100 g), żółtko jaja (20‑54 IU/szt.), masło i pełnotłuste produkty mleczne, jednak uwzględniając tradycyjnie spożywane ich ilości, w praktyce niemożliwe jest codzienne pokrycie dobowego zapotrzebowania na witaminę D z diety. Na niedobory witaminy D narażone są wcześniaki, dzieci niepełnosprawne (ograniczona możliwość poruszania się i przebywania na słońcu), chorzy z zespołem złego wchłaniania, z przewlekłymi chorobami wątroby, padaczką (skutek leków przeciwpadaczkowych) i wegetarianie/weganie.
Znalezione obrazy dla zapytania witamina d źródła

Badania epidemiologiczne wykazują, że niedobory witaminy D są powszechne w Polsce i w innych krajach europejskich.

Suplementację zaleca się we wszystkich grupach wiekowych: u niemowląt i osób > 65. r.ż. – przez cały rok, w populacji powyżej 1. r.ż. suplementacja jest zalecana od września do kwietnia. W grupach ryzyka (np. osoby z otyłością) zaleca się podwojenie dawki (w zależności od masy ciała).

Październik powinien być tym miesiącem w którym każda dorosła i zdrowa osoba sięga po suplementację witaminą D.

Skutki niedoboru witaminy D oraz towarzyszące objawy:

  •  utrata apetytu,
  • nudności
  • zwiększone uczucie pragnienia,
  • osłabienie,
  • wzmożone oddawanie moczu,
  • pocenie się,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • świąd skóry,
  • ból głowy i oczu.

Znalezione obrazy dla zapytania f vit D

Komentarze

Popularne posty